fot. hp.com

Giganty obliczeniowe – stacje robocze HP Z640

Nie ma czegoś takiego jak za dużo mocy obliczeniowej. Symulacje pogodowe, odszyfrowywanie danych, a nawet tworzenie gier komputerowych wymagają maksymalnego i nieraz długotrwałego wysiłku nawet od ultrazaawansowanych stacji roboczych. Jednocześnie renderowanie grafiki i dokonywanie symulacji należą do najdroższych usług zewnętrznych, z których korzystają przedsiębiorstwa. Niekiedy okazuje się, że nawet przy pojedynczym dużym projekcie opłaca się bardziej nabyć własne stacje robocze niż wypożyczać moc obliczeniową od innych firm. I właśnie wtedy warto sięgnąć po HP Workstation Z640.

Gigant obliczeniowy

Z pośród dostępnych obecnie stacji roboczych HP model Z640 może zostać najlepiej wyposażony. Jego architektura zakłada, że będzie on korzystać z dwóch bliźniaczych procesorów Intel Xeon E5-2000
fot. hp.com

Z pośród dostępnych obecnie stacji roboczych HP model Z640 może zostać najlepiej wyposażony. Jego architektura zakłada, że będzie on korzystać z dwóch bliźniaczych procesorów Intel Xeon E5-2000. Można, więc korzystać na przykład z 2 sześciordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2643 v3 o bazowej szybkości taktowania 3,4 GHz wspartych technologią Hyper Threading. Stacje robocze HP Z640 mogą być wyposażone nawet w 32-gigowe kości RAM, których potencjalnie zmieści się w obudowie 8. Podstawowa konfiguracja to 4 kości 8 GB, ale jeśli stacja ma być przeznaczona zasadniczo do zadań graficznych można RAM rozbudować do 256 GB. Wówczas warto też zainwestować w profesjonalną kartę graficzną taką jak Nvidia Quadro K6000 lub AMD FirePro 7100. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy. W maksymalnej konfiguracji potężna wieża HP Z640 będzie ważyć ponad 20 kg i potrzebować sporo energii, ale za to swobodnie zapewni obsługę studia graficznego. Modele tej serii oraz pozostałe stacje robocze od HP dostępne na: http://www.kuzniewski.pl/k1381,komputery-stacjonarne-stacje-robocze-hp-workstation-z.html.

Stacja dla grafika

Podobne stacje robocze mają oczywiście również Dell, Lenovo czy Fujitsu. Ze względu na ilość kombinacji możliwych do stworzenia podczas konfiguracji takich urządzeń dość trudno je porównać. Na pewno posiadająca 2 procesory Intel Xeon stacja HP 640 należy do najmocniejszych na rynku. Warto dodać do niej monitor z matrycą HP DreamColor by stworzyć optymalne stanowisko graficzne.