fot. hp.com

Lekkie laptopy do obróbki grafiki

Wystarczy spojrzeć na laptopy takie jak MSI GT72, HP ZBook 15 czy Dell Precision M7510, by zrozumieć, że stacja robocza nie może zostać jeszcze skompresowana do rozmiaru ultrabooka. Zawsze tak będzie, gdyż sama definicja stacji roboczej, także mobilnej, oznacza wydajność znacznie przekraczającą przeciętny komputer. A taką można uzyskać choćby przez multiplikację identycznych podzespołów. Mamy natomiast to szczęście, że nasze wymagania nie zawsze rosną tak szybko jak możliwości sprzętu elektronicznego. Jeśli wystarcza nam wydajność prezentowana przez stacje robocze 2 lata temu, możemy swobodnie korzystać z lekkiego i eleganckiego laptopa. Producenci ułatwiają to coraz bardziej proponując smukłe notebooki z półprofesjonalnymi kartami graficznymi takimi jak nVidia Quadro M500M (https://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-Quadro-M500M.156381.0.html).

16 GB RAM, nVidia Quadro, rozdzielczość przynajmniej QHD

Wystarczy spojrzeć na laptopy takie jak MSI GT72, HP ZBook 15 czy Dell Precision M7510, by zrozumieć, że stacja robocza nie może zostać jeszcze skompresowana do rozmiaru ultrabooka
fot. hp.com

Jeśli zgodzimy się na 2-rdzeniowy procesor niskonapięciowy, możemy zejść z wagą laptopa poniżej 2 kilogramów i zmieścić się w grubości zarezerwowanej dla ultrabooków. Tak naprawdę to nawet będziemy mieć z czego wybrać. Poszukiwania lekkich laptopów o dużej wydajności i ładnej grafice zaczniemy od oferty HP. W serii ZBook są aż 3 lekkie modele. Najmniejszy HP Zbook 14 waży ledwie 1,7 kg. Około 150 g cięższy jest od niego 15 calowy HP ZBook 15u. W 2 kilogramach mieści się jeszcze wydajniejszy od nich HP ZBook Studio. Dwa pierwsze są bardziej ultrabookami, trzeci bardziej stacją roboczą. Któryś z nich na pewno będzie dobry, ale nie ma powodu by nie zerknąć na oferty innych producentów. W Lenovo odpowiednikami wyżej wymienionych laptopów bedą ThinkPady P50s i P40 Yoga. Ten drugi jest nawet konwertowalny do dużego tabletu i daje się bardzo wygodnie wykorzystać jako tablet graficzny. Kolejne warte uwagi, a niezbyt ciężkie laptopy, które można wykorzystać do obróbki grafiki to MacBook Pro 15 z doskonałym wyświetlaczem Retina i Dell Precision M5510, który może być wyposażony w matrycę pokrywającą 98,5% palety Adobe i dobrze ponad 100% sRGB. Do grona stopniowo dołączają kolejne laptopy.