fot. lenovo.com

Lenovo ThinkPad W550 s – stacja nie całkiem robocza

Wymagania dotyczące stacji roboczych cały czas się zmieniają. Raczej jednak rosną niż maleją, a  zwłaszcza w zakresie wydajności. Dlatego może dziwić stosowanie w nich mniej wydajnych procesorów niskonapięciowych. Jeszcze nie osiągnęły one tej mocy, którą dają 35-37 watowe produkty Intela, ale już potrzeba miniaturyzacji wymusiła ich wprowadzenie. Być może mamy do czynienia z krótkim etapem przejściowym, w którym przechodzimy na bardziej energooszczędne i łatwiejsze w chłodzeniu procesory. Część użytkowników jest jednak z takiego obrotu sprawy niezadowolona. Także tych, którzy wybiorą ThinkPada W550s.

Konfiguracja stacji roboczej

Wymagania dotyczące stacji roboczych cały czas się zmieniają. Raczej jednak rosną niż maleją, a  zwłaszcza w zakresie wydajności
fot. lenovo.com

Procesor Intel Core i7-5500/5600 U, 16 GB RAM, karta graficzna Nvidia Quadro 620M – to mocny zestaw, zapewniający z pewnością rozsądną wydajność. Sęk w tym, że oprócz ważącej 2.4 kg stacji roboczej W550s może mieć go także ThinkPad T450s, który jest 14 calowym ultrabookiem o wadze jedynie 1,6 kg. Faktycznie ThinkPad W550s jest nieco wydajniejszy, ale nie jest to aż tak duża różnica jakiej moglibyśmy się spodziewać. W większości wypadków W550s nie może więc konkurować z ThinkPadem W541, ani Zbookiem 15u G2.

Z elementami laptopa biznesowego

Jeśli jednak wydajność modelu W550s jest dla Ciebie wystarczająca, warto się nad nim zastanowić, ponieważ przy wysokiej wydajności zlikwidowano w nim wiele wad, z którymi borykają się pozostałe stacje robocze. Hałas udało się zredukować do ok. 30 dB podczas normalnej pracy oraz mniej niż 40 dB przy maksymalnym obciążeniu. Przez większość czasu laptop pozostaje też chłodny w dotyku i dopiero po kilku godzinach zaczyna się nagrzewać. Bateria jest po prostu rewelacyjna i W550s pracuje na niej zdecydowanie najdłużej ze wszystkich urządzeń sprzedawanych jako mobilne stacje robocze. Z resztą w każdej kategorii 11 godzin byłoby doskonałym wynikiem. W ocenie tego laptopa należy tez uwzględnić wyświetlacz bliski profesjonalnemu, właściwą dla ThinkPadów klawiaturę i całą gamę portów wyjściowych.

Stacja nie całkiem robocza

Lenovo ThinkPad W550s można wykorzystać do skomplikowanych symulacji, obliczeń i renderowania grafiki. Można też tego nie robić i cieszyć się rewelacyjnym laptopem uniwersalnym, do którego mocnych stron zaliczają się zarówno mobilność jak i komfort pracy.