
Wiele firm decyduje się zamienić komputery stacjonarne na notebooki, które są mobilne i sprawdzą się nie tylko w biurze, ale i na spotkaniu z klientem. Bogata oferta laptopów biznesowych nie ułatwia jednak decyzji. Na co więc zwrócić uwagę wybierając laptopy do biura?
Idealny laptop biurowy, czyli jaki?

Dobry laptop biurowy powinien być przede wszystkim solidny i bezawaryjny. Warto wybierać modele z linii biznesowych znanych producentów. Ważna jest funkcjonalność, dostępność wielu portów, ergonomiczna klawiatura. Idealnie sprawdzą się duże, wyraźnie rozdzielone klawisze o miękkim, długim skoku. Do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, przydatny będzie pełnowymiarowy blok numeryczny.
Laptopy biurowe wcale nie muszą być mobilnymi stacjami roboczymi z najnowszymi podzespołami zapewniającymi bardzo wysoką wydajność. Do pracy z popularnym oprogramowaniem, wykorzystywanym w wielu firmach, wysoka moc obliczeniowa nie jest bowiem niezbędna.
Gigaherce i gigabajty nie zawsze mają znaczenie
Laptopy biznesowe powszechnie kojarzone są z wydajnymi procesorami o wysokiej częstotliwości taktowania i imponującej mocy obliczeniowej, dedykowanymi kartami graficznymi, pojemną pamięcią RAM. Czy laptopy z takimi imponującymi parametrami są jednak potrzebne do wykonywania codziennych zadań w biurze? Niekoniecznie. Do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, dokumentami tekstowymi, prostymi prezentacjami i przeglądarką internetową wystarczą przeciętne parametry.
Gdy planujemy zakup laptopa do prac biurowych, lepiej zrezygnować z wydajnych stacji wyposażonych w 4-rdzeniowe procesory. Jednostka 2-rdzeniowa, bez problemu, poradzi sobie z popularnymi programami używanymi w firmach. Niższa częstotliwość obniży cenę komputera i pochłonie mniej energii. Warto zwrócić uwagę na laptopy z procesorami niskonapięciowymi.
Kolejnym elementem jest karta graficzna. Podczas pracy z tekstem czy arkuszem kalkulacyjnym, nie ma ona żadnego znaczenia. Dlatego do pracy z oprogramowaniem biurowym możemy wybierać tańsze laptopy z układem graficznym zintegrowanym z procesorem. Takie rozwiązanie ma nawet swój plus (oprócz ceny) – obudowa nie będzie nagrzewać się tak szybko, jak w komputerze z wydajną grafiką dedykowaną.
Pamięci RAM… nigdy za wiele
Więcej gigabajtów może mieć pamięć RAM. System odpowiednio wykorzysta bowiem całą pojemność. Dlatego zamiast szaleć z procesorem, warto zwrócić uwagę na laptopy z pojemniejszą pamięcią operacyjną.
Jaki dysk twardy?
Pojemność dysku twardego powinna być dostosowana do potrzeb firmy. Gdy chcemy archiwizować dużo danych, potrzebne będzie nam więcej gigabajtów. W użytku biurowym ważne jest bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów (faktury, umowy itp.). Warto więc wziąć pod uwagę laptopy wyposażone w nowsze dyski SSD, które są szybsze od dysków talerzowych i odporne na uszkodzenia mechaniczne (tutaj tradycyjne talerze zostały zastąpione kośćmi flash).
Jak dopasować ekran?
Standardem w użytku biurowym są ekrany o przekątnej 15,6-cala. Obecnie pojawiło się jednak dużo biznesowych czternastek (14,1-cala), które również zapewniają komfort pracy. Do biura najlepsze będą laptopy z matową matrycą, która nie odbija światła – z komputerem służbowym pracujemy przeciętnie około 7,5 godziny, dlatego zwykła matryca mogłaby okazać się zabójcza dla naszego wzroku. Warto wybierać modele z wyższą rozdzielczością (np. Full HD).