fot. apple.com

Laptopy Apple – czy jeszcze się wyróżniają?

Jeszcze kilka lat temu trudno było o laptopy dorównujące MacBookom pod względem nowoczesności i jakości wykonania. Jednocześnie laptopy Apple różniły się tak bardzo od konkurencji, że w zależności od tego, kto dokonywał porównania, wypadało ono zupełnie nieproporcjonalnie na korzyść jednej z stron. Firmy odrobiły jednak lekcje. MacBooki stały się bardziej kompatybilne ze światem Windows, a laptopy innych marek stały się podobne do produktów Apple. Czy w takim razie logo z jabłkiem jeszcze wyróżnia?

Dostosowanie do standardów

Jeszcze kilka lat temu trudno było o laptopy dorównujące MacBookom pod względem nowoczesności i jakości wykonania
fot. apple.com

Właściwie żadna firma nie jest już w stanie zaproponować dobrego laptopa, nie sięgając po podzespoły produkowane przez konkurencję. Porty Thunderbolt stworzone dla Apple, znalazły zastosowanie w mobilnych stacjach roboczych Dell czy HP. Jednocześnie w samych MacBookach znaleźć można podzespoły Samsunga i Toshiby. Zdecydowanie poprawiła się też kompatybilność urządzeń, systemów operacyjnych i aplikacji biznesowych. Użytkownikom wyszło to na dobre. Zamiast licytować się, który z rozdzielnych dotąd światów jest lepszy, mogą swobodnie współpracować, wybierając najwygodniejsze dla siebie urządzenia. MacBooki Apple wciąż się wyróżniają, ale stały się raczej jedną z równorzędnych opcji do wyboru.

Z czym porównać laptopy Apple?

Apple ma w swojej ofercie niewiele modeli laptopów i wszystkie one należą do klasy wyższej, odpowiadającej najlepszym modelom konkurencji. Którym?

MacBook Pro 15 Retina – Największy z MacBooków oferuje wydajność i doskonały obraz w smukłym opakowaniu. Podobnie jest w przypadku HP ZBook 15u i Dell XPS 15.

MacBook Pro 13 – Lekki, świetnie wykonany laptop 13-calowy z bardzo dobrym wyświetlaczem, ale nie jedyny taki na rynku. Konkurencją są dla niego Lenovo ThinkPad X1 Carbon lub Dell XPS 13.

MacBook Air – Niesamowicie lekkie laptopy, o nieco niższej wydajności i jakości obrazu niż seria Pro. Odpowiadaj im np. Lenovo Yoga 3 Pro lub Toshiba Portege Z30.

MacBook 12 – W tym momencie trudno o lepszy model 12-calowy, jest to jednak wielkość właściwa dla tabletów i właściwym porównaniem dla niego byłyby Microsoft Surface lub Asus ZenBook.

Apple MacBook można już swobodnie porównywać, nie spodziewając się drastycznych różnić w ocenie użytkowników. Czy wyjdzie to jednak na dobre tej marce? Trudno powiedzieć.