fot. toshiba.com

Mobilność dotykowa – Toshiba Portege Z30 t

Coraz częściej w laptopach wyższej klasy ekran dotykowy dostępny jest jako opcja, którą można wybrać zamiast tradycyjnego wyświetlacza. Decyzja nie dla wszystkich jest prosta i warto przyjrzeć się różnicom choćby na przykładzie laptopa Toshiba Portege Z30. Jego dwie generacje z oznaczeniami -a i -b mają dobrej jakości wyświetlacze bezdotykowe typu IPS. Wersja oznaczona literą t dysponuje ekranem dotykowym.

Porównanie obrazu

Coraz częściej w laptopach wyższej klasy ekran dotykowy dostępny jest jako opcja, którą można wybrać zamiast tradycyjnego wyświetlacza
fot. toshiba.com

Zarówno w Toshibie Portege Z30-b, jak i w wersji dotykowej ekran ma rozdzielczość Full HD. Kontrast i luminancja są świetne w obu wypadkach, jednak minimalnie lepsze przy ekranie bezdotykowym. Ten dotykowy natomiast nieco lepiej oddaje kolory i łatwiej wykorzystać go w pracy nad grafiką. Jest za to błyszczący i trudniej korzystać z niego w pełnym słońcu, choć przy 300 cd/m² można pracować na zewnątrz. Wyświetlacze nieco różnią się między sobą, ale porównując jakość obrazu trudno wybrać z nich ten zdecydowanie lepszy. Oba są adekwatne do jakości i ceny laptopa. Tylko jeden z nich może być użyty jako dodatkowe, użyteczne niekiedy urządzenie wejścia. Czy ma to swoją cenę?

Cena sterowania dotykowego

Tylko jeden z podzespołów – wyświetlacz, może całkowicie zmienić urządzenie i nic dziwnego że Toshiba sprzedaje je jako dwa oddzielne modele. Przede wszystkim z ekran dotykowy zwiększa ciężar urządzenia. Obie generacje bezdotykowej Toshiby Z30 –a/b ważą jedynie 1200 g. To bardzo niewiele, zwłaszcza, że jak na 13 calowe laptopy oferują wysoką wydajność. Co z wersjami dotykowymi? Te są ok. O 160 g cięższe. Niby niedużo, ale jednak o 13% więcej niż wersja podstawowa. Z ekranem dotykowym laptop przestaje być ultralekki i ultracienki, bo jego wysokość po złożeniu również zwiększa się o 2 mm. Cena ekranu dotykowego jest także wyrażona w gotówce. Urządzenia dotykowe w dalszym ciągu są droższe od bezdotykowych.

Który warto wybrać

Toshiba Portege Z30 (bogata oferta w tym sklepie) we wszystkich wersjach jest bardzo interesującym laptopem. Różnice między wersja dotykową, a bezdotykową są jednak bardzo istotne. Wybierając musisz zadać sobie pytanie czy faktycznie zamierzasz na co dzień pracować z ekranem dotykowym. Jeśli tak, odpowiedź jest oczywista. Jeśli nie, raczej pozostań przy tradycyjnej wersji dzięki czemu będziesz mieć wyjątkowo lekkiego i poręcznego laptopa.