fot. apple.com

Jak wybrać idealne laptopy do biura?

Wiele firm decyduje się zamienić komputery stacjonarne na notebooki, które są mobilne i sprawdzą się nie tylko w biurze, ale i na spotkaniu z klientem. Bogata oferta laptopów biznesowych nie ułatwia jednak decyzji. Na co więc zwrócić uwagę wybierając laptopy do biura?

Idealny laptop biurowy, czyli jaki?

Wiele firm decyduje się zamienić komputery stacjonarne na notebooki, które są mobilne i sprawdzą się nie tylko w biurze, ale i na spotkaniu z klientem
fot. apple.com

Dobry laptop biurowy powinien być przede wszystkim solidny i bezawaryjny. Warto wybierać modele z linii biznesowych znanych producentów. Ważna jest funkcjonalność, dostępność wielu portów, ergonomiczna klawiatura. Idealnie sprawdzą się duże, wyraźnie rozdzielone klawisze o miękkim, długim skoku. Do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, przydatny będzie pełnowymiarowy blok numeryczny.

Laptopy biurowe wcale nie muszą być mobilnymi stacjami roboczymi z najnowszymi podzespołami zapewniającymi bardzo wysoką wydajność. Do pracy z popularnym oprogramowaniem, wykorzystywanym w wielu firmach, wysoka moc obliczeniowa nie jest bowiem niezbędna.

Gigaherce i gigabajty nie zawsze mają znaczenie

Laptopy biznesowe powszechnie kojarzone są z wydajnymi procesorami o wysokiej częstotliwości taktowania i imponującej mocy obliczeniowej, dedykowanymi kartami graficznymi, pojemną pamięcią RAM. Czy laptopy z takimi imponującymi parametrami są jednak potrzebne do wykonywania codziennych zadań w biurze? Niekoniecznie. Do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, dokumentami tekstowymi, prostymi prezentacjami i przeglądarką internetową wystarczą przeciętne parametry.

Gdy planujemy zakup laptopa do prac biurowych, lepiej zrezygnować z wydajnych stacji wyposażonych w 4-rdzeniowe procesory. Jednostka 2-rdzeniowa, bez problemu, poradzi sobie z popularnymi programami używanymi w firmach. Niższa częstotliwość obniży cenę komputera i pochłonie mniej energii. Warto zwrócić uwagę na laptopy z procesorami niskonapięciowymi.

Kolejnym elementem jest karta graficzna. Podczas pracy z tekstem czy arkuszem kalkulacyjnym, nie ma ona żadnego znaczenia. Dlatego do pracy z oprogramowaniem biurowym możemy wybierać tańsze laptopy z układem graficznym zintegrowanym z procesorem. Takie rozwiązanie ma nawet swój plus (oprócz ceny) – obudowa nie będzie nagrzewać się tak szybko, jak w komputerze z wydajną grafiką dedykowaną.

Pamięci RAM… nigdy za wiele

Więcej gigabajtów może mieć pamięć RAM. System odpowiednio wykorzysta bowiem całą pojemność. Dlatego zamiast szaleć z procesorem, warto zwrócić uwagę na laptopy z pojemniejszą pamięcią operacyjną.

Jaki dysk twardy?

Pojemność dysku twardego powinna być dostosowana do potrzeb firmy. Gdy chcemy archiwizować dużo danych, potrzebne będzie nam więcej gigabajtów. W użytku biurowym ważne jest bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów (faktury, umowy itp.). Warto więc wziąć pod uwagę laptopy wyposażone w nowsze dyski SSD, które są szybsze od dysków talerzowych i odporne na uszkodzenia mechaniczne (tutaj tradycyjne talerze zostały zastąpione kośćmi flash).

Jak dopasować ekran?

Standardem w użytku biurowym są ekrany o przekątnej 15,6-cala. Obecnie pojawiło się jednak dużo biznesowych czternastek (14,1-cala), które również zapewniają komfort pracy. Do biura najlepsze będą laptopy z matową matrycą, która nie odbija światła – z komputerem służbowym pracujemy przeciętnie około 7,5 godziny, dlatego zwykła matryca mogłaby okazać się zabójcza dla naszego wzroku. Warto wybierać modele z wyższą rozdzielczością (np. Full HD).