fot. acer.com

Mini Acer Aspire One

Acer Aspire One to laptop niewielkich rozmiarów o prostej konstrukcji. To praktyczny niedrogi komputer, dlatego nie znajdziemy tutaj żadnych udziwnień czy niestandardowych rozwiązań. Jego obudowa jest wykonana z plastiku, ale nie wygląda tandetnie, konstrukcja ma dobrze spasowane elementy. Acer Aspire One jest sztywny, nawet podczas większego nacisku ugina się minimalnie. Do wad tego komputera można natomiast zaliczyć wąskie obramowanie.

Acer Aspire One to laptop niewielkich rozmiarów o prostej konstrukcji
fot. acer.com

Acer Aspire One to komputer mobilny, ważny niecały kilogram, jego wymiary to 33 x 248 x 171 mm. Bez problemu można go ze sobą zabrać w podróż, do szkoły czy na uczelnię. W tym wypadku zasilacz stanowi nie zintegrowana z wtyczką ładowarka.

Notebooki Acer mają zazwyczaj dobrej jakości klawiatury, niestety w tym modelu klawiatura nie jest najlepszej jakości – nie pisze się na niej ani łatwo, ani przyjemnie. Skok klawiszy jest zbyt krótki, poza tym są zbyt płytkie.  Nie mniej jednak z biegiem czasu można się do niej przyzwyczaić, wtedy pisanie stanie się szybsze i bardziej komfortowe. Ponieważ jest to komputer, który ma służyć głównie do komunikacji z ludźmi, tworzenia dokumentów i surfowania po sieci, nie każdy będzie zadowolony z takiej klawiatury. Płytka dotykowa Acera ma nietypowe wymiary – 50×28 mm, być może to sprawia, że jest za to bardzo wygodna. Kursor porusza się niezwykle szybka, dla niektórych będzie to wadą, dla innych swoista zaleta. Jeżeli chodzi o klawiaturę, tak naprawdę trudno wyrazić jednogłośną opinię, gdyż każdy ma inne preferencje i przyzwyczajenia.

Aspire One został zaopatrzony przez producenta w błyszczącą matrycę o przekątnej 8,9” i rozdzielczości 1024×600 pikseli, ciekawym rozwiązaniem jest to, że jest ona podświetlana diodami LED. Kąty widzenia są wprawdzie ograniczone, ale ogólnie rzecz biorąc jakość obrazu jest zadowalająca – ma ładne kolory oraz dobry kontrast.

Aspire One będzie dobrym wyborem, jeżeli szukamy lekkiego, niedrogiego notebooka, który będzie służył nam głównie do przeglądania Internetu. W testach wydajności nie wypadł najgorzej, jest cichy nawet gdy podzespoły mają większe obciążenie, ponieważ jest niewielki może się nagrzewać, ale nie są to temperatury bardzo wysokie, w najcieplejszym punkcie osiąga 42,5 stopnie Celsjusza. Można pochwalić go także za jakość dźwięku. Wydajność akumulatorów nie jest zadowalająca, bo przeglądając Internet, bateria wyczerpie się po jakichś dwóch godzinach, czyli dosyć szybko. Niestety trzeba wziąć jego niewielkie gabaryty, które wiążą się z ograniczonymi możliwościami.